Bar One Racing
Thursday 21 September
 
Home
Specials
Sports Preview
Upcoming sports
Telebetting
News/previews
About us/Contact Us/Rules
Sports Content

UPCOMING SPORT

FOR WEEK ENDING SUNDAY 24th SEPTEMBER

----------------------------------------------

FOOTBALL

Monday September 18

La Liga – Espanyol v Celta Vigo, 8pm, Sky Sports Football

Portuguese Primeira Liga –Portimonense v Feirense, 7pm – GD Chaves v Moreirense, 9pm

Northern Premier League – Shaw Lane Aquaforce v Workington, 7:45pm

Tuesday Sept 19

Carabao Cup – Nine games at 7:45pm including Leicester City v Liverpool, Sky Sports Football. Two games at 8pm – Reading v Swansea City – Spurs v Barnsley

Copa del Rey – Sporting Gijon v Numancia, 7pm

Scottish League Cup, quarter-finals – Hibs v Livingston, 7:45pm – Partick Thistle v Rangers, 7:45pm

League One – Wigan Athletic v Northampton Town, 7:45pm

La Liga – Valencia v Malaga, 7pm – Barcelona v Eibar, 9pm

Serie A – Bologna v Inter Milan, 7:45pm

Bundesliga – Monchengladbach v Stuttgart, 5:30pm – Three games under way at 7:30pm

Northern Premier League – 11 games getting underway 7:45pm

Wednesday Sept 20

Carabao Cup – Three games at 7:45pm. Two at 8pm including Manchester United v Burton Albion, Sky Sports Football

Copa del Rey – Cordoba v Tenerife, 7pm – Formentera v UD Logorones, 7pm -  Six other games throughout the evening

Scottish League Cup, quarter-final – Dundee v Celtic, 7:45pm

La Liga – Athletic Bilbao v Atletico Madrid, 7pm – Leganes v Girona, 7pm – Deportivo La Coruna v Alaves, 8pm – Real Madrid v Real Betis, 9pm – Sevilla v Las Palmas, 9pm

Serie A – Benevento v Roma, 5pm – Eight other games getting underway 7:45pm

Bundesliga – Cologne v Eintracht Frankfurt, 5:30pm – Five other games getting underway 7:30pm

MLS – Atlanta United v LA Galaxy, midnight, and Toronto FC v Montreal Impact, 12:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Thursday Sept 21

Scottish League Cup, quarter-final – Motherwell v Aberdeen, 7:45pm

La Liga – Villareal v Espanyol, 7pm – Celta Vigo, 8pm – Levante v Real Sociedad, 9pm

Spanish Copa del Rey – Cultural Leonesa v Real Valladolid, 7pm, and Real Zaragoza v Lugo, 8pm

Friday Sept 22

League One – AFC Wimbledon v MK Dons, 7:45pm

League Two – Forest Green Rovers v Swindon Town, 7:45pm

Northern Ireland Premiership – Warrenpoint Town v Linfield, 7:45pm

League of Ireland Premier Division – Bohemians v St Pat’s, 7:45pm – Dundalk v Drogheda, 7:45pm – Galway United v Sligo Rovers, 7:45pm – Limerick v Cork, 7:45pm – Shamrock Rovers v Finn Harps, 8pm

Bundesliga – Bayern Munich v Vfl Wolfsburg, 7:30pm

French Ligue 1 – Nice v Angers, 6pm, and Lille v Monaco, 7:45pm

Portuguese Primera Liga – FC Porto v Portimonense, 8:30pm

Argentine Primera Division – Belgrano v Tigre, 11:05pm

Saturday Sept 23

Premier League – West Ham v Tottenham Hotspur,12:30pm, followed by six games at 3pm, with the live game being Southampton v Manchester United, and Leicester v Liverpool, 5:30pm

Championship – 10 matches at 3pm then Aston Villa v Nottingham Forest at 5:30pm

League One – 11 fixtures kicking off at 3pm

League Two – 11 fixtures kicking off at 3pm

National League – 12 matches at 3pm

National League North – Ten matches at 3pm

National League South – 11 matches at 3pm

Scottish Premiership – Rangers v Celtic at midday then three games at 3pm and Partick Thistle v Hearts at 4pm

Scottish Cup, First Round – 18 ties at 3pm

Ligue 1 – Montpellier v PSG, 2pm, then four games at 7pm

La Liga – Atletico Madrid v Sevilla, midday – Alaves v Real Madrid, 3:15pm – Malaga v Athletic Bilbao, 5:30pm – Girona v Barcelona, 7:45pm

Bundesliga – Five games at 2:30pm plus Borussia Dortmund v Borussia Monchengladbach, 5:30pm

Serie A – Roma v Udinese, 2pm – SPAL v Napoli, 5pm – Juventus v Torino, 7:45pm

Dutch Eredivisie – Willem II v Heerenveen, 5:30pm – Feyenoord v NAC Breda, 6:45pm – Heracles Almelo v Roda JC Kerkrade, 6:45pm – ADO Den Haag v Sparta Rotterdam, 7:45pm

Belgian Jupiler League – Genk v Oostende, 5pm, followed by two games at 7pm and one at 7:30pm

Portuguese Primeira Liga – Estoril Praia v GD Chaves, 4pm – Moreirense v Sporting Lisbon, 6:15pm – Benfica v Pacos de Ferreira, 8:30pm

Russian Premier League – Dinamo Moscow v CSKA Moscow, 2:30pm – Spartak Moscow v Anzhi Makhachkala, 5m

MLS – New York City FC v Houston Dynamo, 8pm, and New England Revolution v Toronto FC, 10pm, plus six more matches between midnight and 3am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Scottish Championship – 4 games, all kicking off 3pm

Scottish League One – Five games, all kicking off 3pm

Scottish League Two – Five games all kicking off 3pm

Northern Irish Premiership – Five games, all kicking off 3pm

Argentine Primera Division – two games at 6:05pm, one at 8:!5pm and Velez Sarsfield v Boca Juniors, 10:05pm

Brazilian Serie A – Flamengo v Avai, 8pm

 

Sunday Sept 24

Premier League – Brighton v Newcastle, 4pm

Scottish Premiership – Motherwell v Aberdeen, 12:15pm

Championship – Sheffield Wednesday v Sheffield United, 1:15pm

National League North – FC United Of Manchester v Tamworth, 3pm

Scottish Championship – St Mirren v Queen of the South, 4:10pm

League of Ireland Premier Division – Derry City v Bray Wanderers, 2:30pm

Ligue 1 – St Etienne v Rennes, 2pm, Strasbourg v Nantes, 4pm, and Marseille v Toulouse, 8pm

La Liga – Espanyol v Deportivo la Coruna, 11am – Getafe v Villareal, 3:15pm – Eibar v Celta Vigo, 5:30pm – Las Palmas v Leganes, 5:30pm – Real Sociedad v Valencia, 7:45pm

Serie A – Sampdoria v AC Milan, 11:30am, then four games at 2pm, followed by Sassuolo v Bologna, 5pm, and Fiorentina v Atalanta, 7:45pm

Bundesliga – Hannover 96 v FC Koln, 2:30pm, and Bayer Leverkusen v Hamburg, 5pm

Dutch Eredivisie – FC Utrecht v PSV Eindhoven, 11:30am – Ajax v Vitesse, 1:30pm – FC Groningen v FC Twente, 1:30pm – VVV-Venlo v PEC Zwolle, 1:30pm – AZ Alkmaar v Excelsior, 3:45pm

Portuguese Primeira Liga – two games at 4pm, one at 6pm and one at 8:15pm

Russian Premier League – games at 9:30am, midday, 2:30pm and 5pm, which is FK Krasnodar v Zenit St Petersburg

Belgian Jupiler League – Gent v SV Zulte Waregem, 1:30pm – Sporting de Charleroi v Club Brugge, 5pm – Standard Liege v KSC Lokeren, 7pm

MLS – Sporting Kansas City v LA Galaxy, 7pm, Atlanta United v Montreal Impact, 10pm, and Portland Timbers v Orlando City SC, 1am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

There are four games from the Women’s Super League, three of them at 2pm plus Chelsea v Bristol City at 12:30pm

Argentine Primera Division – games at 3:05pm, 6:05pm, 8:05pm  10:05pm and 12:05am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Brazilian Serie A – one game at 3pm, four at 8pm and two at 11pm

Monday 25 September

Premier League – Arsenal v WBA, 8pm

League of Ireland Premier Division – Cork City v Dundalk, 7:20pm, and St Patrick’s Athletic v Shamrock Rovers, 7:45pm

La Liga – Real Betis v Levante, 8pm

Portuguese Primera Liga – Vitoria Setubal v Boavista, 8pm

Argentine Primera Division – Lanus v Newell’s Old Boys, 11:05pm

Brazilian Serie A -

Russian Premier League – Amkar Perm v SKA-Khabarovsk, 3pm, and Akhmat Grozny v Rubin Kazan, 5:30pm

----------------------------------------------

RACING

Fixtures for Ireland and the UK are listed below

 (a) - afternoon meeting - (t) - twilight meeting - (e) - evening meeting

The UK line-up this week is as follows - the Irish line-up follows on:

(Unless otherwise indicated, meetings are Flat cards)

The main meetings in Britain are Ayr’s Ayr Gold Cup Festival (Thursday to Saturday), the Mill Reef Stakes meeting at Newbury (Friday and Saturday) and Newmarket’s Cesarewitch Trial day (Saturday)

(Unless otherwise indicated, meetings are Flat cards)

Monday September 18 – Carlisle(a) –Brighton (a)- Worcester (a, NH)

Tuesday September 19 – Redcar (a) – Yarmouth (a) – Chepstow (a) – Newcastle(t, AW)

Wednesday September 20 – Sandown (a) – Beverley (a) – Yarmouth (a) – Kelso (t, NH)

Thursday September 21– Ayr (a), day one of the William Hill Ayr Gold Cup meeting where the feature is the Listed Doonside Cup (10f, £65,000) – Yarmouth (a) – Pontefract (a) – Chelmsford (e, AW)

Friday September 22 – Ayr (a), day two of the William Hill Ayr Gold Cup meeting where the features on a card containing £187,000 in prize-money are the £50,000 Listed Shadwell Stud/EBF Stallions Harry Rosebery Stakes and the £50,000 Listed Al Maktoum Cup Arran Scottish Fillies’ Sptint Stakes – Newbury (a), where the main race is the Listed Dubai Duty Free Tennis Championships Cup; also on the card is the Haynes, Hanson and Clark Conditions Stakes race, which has produced many a good winner in the past – Newton Abbot (a, NH) – Newcastle (e, AW)

Saturday September 23 – Ayr (a), day three, the final day, of the William Hill Ayr Gold Cup meeting where the feature races on a card containing £425,000 in prize-money are the £200,000 William Hill Ayr Gold Cup, the £65,000 Group 3 Firth Of Clyde Stakes and the £55,000 Ayr Silver Cup Handicap Stakes  – Catterick (a) – Newbury (a), where the feature races are the Group 2 Dubai Duty Free Mill Reef Stakes (for 2yo), the Group 3 Dubai Duty Free Legacy Cup, the Group 3 Dubai International Airport World Trophy, plus a Class 2 handicap – Newmarket (a), where it is Cesarewitch Trial day – Wolverhampton (e, AW)  

Sunday September 24 – Plumpton (a, NH) – Uttoxeter (a, NH)

In IRELAND:

Monday September 18 – GALWAY, 2:25pm - a National Hunt card with a €20,000 feature, a mares’ hurdle, at 3:25pm

Tuesday September 19 – GALWAY, 2:25pm - a Flat card that features the €50,000 Listed Ardilaun Hotel Oyster Stakes (1m4f) at 4:35pm

Wednesday September 20 – FAIRYHOUSE, 2:25pm - a Flat card that features the €50,000 Listed Ballyhane Blenheim Stakes (6f) at 3:30pm

Thursday September 21 – BALLINROBE, 2:15pm - a National Hunt card that features the €22,000 John Mulhern Mares’ Handicap Hurdle at 3:50pm

Friday September 22 – DOWNPATRICK, 1:45pm - a National Hunt card, with the most-valuable race being the €15,000 Irish Stallion Farms EBF Beginners Chase at 3:20pm - and DUNDALK, 6pm (earlier if a race divides) as the all-weather winter autumn/season gets under way, the most-valuable race being the €16,000 Irish Stallion Farms EBF Median Auction Maiden at 7:30pm

Saturday September 23 – NAVAN, 1:50pm - a National Hunt card where the most-valuable race is the €20,000 At The Races ‘Chase (2m4f) at 4:40pm

Sunday September 24 – NAAS, 2pm – a Flat card that features the €120,000 Group 2 Juddmonte Beresford Stakes (5pm) but also contains the €67,500 Group 3 CL & MF Weld Park Stakes (7f, 2:30pm), the €60,000 Group 3 Loughbrown Stakes (2 miles, 3pm), the €60,000 Group 3 Renaissance Stakes (6f, 4pm) and the €50,000 Joe McGrath Handicap (5f, 4:30pm)

----------------------------------------------

GREYHOUNDS

There are BAGS meetings each day this week, starting at 11:03am on Monday to Thursday along with Sun, and 10:31am on Friday and Saturday. Please note, though, that Saturday schedule begins at 9:11am at Tralee and 10:06am at Towcester

The next live Sky card will be the East Anglian Derby meeting from Yarmouth, Thurs, Sept 21, 7pm, Sky Sports Action

The Irish Greyhound Derby Final will take place at Shelbourne on Saturday 24 September

----------------------------------------------

AMERICAN FOOTBALL

Monday Sept 18

Detroit Lions @ New York Giants, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Week 3

Thursday 21 September

Los Angeles Rams @ San Francisco 49ers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday 24 September

One game at 2:30pm – Baltimore Ravens @ Jacksonville Jaguars – eight games at 6pm, one at 9:05pm – Seattle Seahawks @ Tennessee Titans – two at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Oakland Raiders @ Washington Redskins

Monday September 25

Dallas Cowboys @ Arizona Cardinals, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

----------------------------------------------

AUSSIE RULES

The Preliminary Finals (two games) set for September 22nd and 23rd.

The AFL Grand Final will then be played on September 30th

----------------------------------------------

BASEBALL

There are Major League Baseball matches every day this week. The season runs from April 2nd to October 1st

----------------------------------------------

BASKETBALL

No key games scheduled

--------------------------------------------------

BOXING

Check out this website - http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Among the fights at the Convention Centre, Tuscon, Arizona, USA, on September 22 are Gilberto Ramirez v Jesse Hart, Oscar Valdez v Genesis Servania and Michael Conlan v Kenny Guzman

Among the fights at the Forum, Inglewood, California, USA, on September 23 are Jorge Linares v Luke Campbell and Antonio Orozco v Roberto Ortiz, and in the Manchester Arena, England, on the same day, Hughie Fury v Joseph Parker and Joe Murray v Matty Fagan

----------------------------------------------

CRICKET

Tuesday September 19

ODI Series – England v West Indies, 12:30pm, Old Trafford, Manchester

County Championship Division 1 – Hampshire v Essex, 10:30am – Middlesex v Lancashire, 10:30am – Surrey v Somerset, 10:30am – Yorkshire v Warwickshire, 10:30am – (day one of four in each game)

County Championship Division 2 – Derbyshire v Kent, 10:30am – Durham v Sussex, 10:30am – Glamorgan v Gloucestershire, 10:30am – Northamptonshire v Nottinghamshire, 10:30am – (day one of four in each game)

Wednesday September 20

County Championship Division 1 – Hampshire v Essex, 10:30am – Middlesex v Lancashire, 10:30am – Surrey v Somerset, 10:30am – Yorkshire v Warwickshire, 10:30am – (day two of four in each game)

County Championship Division 2 – Derbyshire v Kent, 10:30am – Durham v Sussex, 10:30am – Glamorgan v Gloucestershire, 10:30am – Northamptonshire v Nottinghamshire, 10:30am – (day two of four in each game)

Thursday September 21

ODI Series – England v West Indies, 12:30pm, Trent Bridge, Nottingham

ODI Series – India v Australia, 9am, Chennai

County Championship Division 1 – Hampshire v Essex, 10:30am – Middlesex v Lancashire, 10:30am – Surrey v Somerset, 10:30am – Yorkshire v Warwickshire, 10:30am – (day three of four in each game)

County Championship Division 2 – Derbyshire v Kent, 10:30am – Durham v Sussex, 10:30am – Glamorgan v Gloucestershire, 10:30am – Northamptonshire v Nottinghamshire, 10:30am – (day three of four in each game)

Friday September 22

County Championship Division 1 – Hampshire v Essex, 10:30am – Middlesex v Lancashire, 10:30am – Surrey v Somerset, 10:30am – Yorkshire v Warwickshire, 10:30am – (day four of four in each game)

County Championship Division 2 – Derbyshire v Kent, 10:30am – Durham v Sussex, 10:30am – Glamorgan v Gloucestershire, 10:30am – Northamptonshire v Nottinghamshire, 10:30am – (day four of four in each game)

Saturday September 23

Sunday September 24

ODI Series – England v West Indies, 11am, The Brightside Ground, Bristol

ODI Series – India v Australia, 9am, Indore

----------------------------------------------

CYCLING

Some of the next main events...

From the UCI road calendar

Road World Championships, Bergen, Norway, September 16-24

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

18-23 Sept – The Fifth Asian Indoor and Martial Arts Games, Ashgabat, Turkmenistan

----------------------------------------------

DARTS

Next up:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October

----------------------------------------------

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

----------------------------------------------

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 24 September

All-Ireland Ladies SFC final
Dublin v Mayo, Croke Park, 4pm - TG4

All-Ireland Ladies IFC final
Tipperary v Tyrone, Croke Park, 1.45pm - TG4

All-Ireland Ladies JFC final
Fermanagh v Derry, Croke Park, 11.45am - TG4

----------------------------------------------

GOLF

PGA Tour – The Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, Georgia, Thursday 21 September – Sunday 24 September – the culmination of the FedEx Cup play-offs

European Tour – Portugal Masters, Oceanico Victoria Golf Course, Thursday 21 September – Sunday 24 September

On the (Champions Tour) – PURE Insurance Championship, Pebble Beach Golf Links, CA, Friday 22 September – Sunday 24 September

----------------------------------------------

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

----------------------------------------------

RUGBY LEAGUE

Thursday 21 September

Betfred Super League - Salford Red Devils v St Helens, 8pm

Friday 22 September

Betfred Super League – Castleford Tigers v Hull FC, 8pm – Huddersfield Giants v Leeds Rhinos, 8pm

Super League Qualifiers – London Broncos v Leigh Centurions, 8pm

NRL – Storm v TBC, time TBC

Saturday 23 September

Betfred Super League – Wakefield Trinity v Wigan Warriors, 3:15pm

Super League Qualifiers – Warrington Wolves v Hull KR,3pm – Catalans Dragons v Widnes Vikings, 5:15pm

Sunday 24 September

Super League Qualifiers – Halifax RLFC V Featherstone Rovers, 3pm

----------------------------------------------

RUGBY UNION

Wednesday 20 September

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Southland, 8:35am, Sky Sports Action

Thursday 21 September

Mitre 10 Cup – Otago v Auckland, 8:35am, Sky Sports Action

Friday 22 September

Mitre 10 Cup –Manawatu v Northland, 8:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Gloucester v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cheetahs v Leinster, 7pm, Sky Sports Action and three other fixtures getting underway 7:35pm

Saturday 23 September

Mitre 10 Cup – North Harbour v Canterbury, 3:35am – Waikato v Wellington, 5:05am – Hawkes Bay v Taranaki, 8:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Three games all beginning 3pm

Guinness Pro14 – Connacht v Cardiff Blues, 3:15pm, Sky Sports Action – Southern Kings v Zebre, 6:35pm – Scarlets v Edinburgh, 7:35pm

Top 14 – Clermont Auvergne v Racing 92, 1:45pm – Three games beginning 5pm and Brive v Toulouse, 7:45pm, Sky Sports Action

The Championship – Three games beginning 2:30pm and Bedford v Bristol, 3pm

Currie Cup –  Free State Cheetahs v Pumas, 2pm – Western Province v Griquas, 4:15pm, Sky Sports Mix – Sharks v Blue Bulls, 6:30pm

Sunday 24 September

Mitre 10 Cup – Bay of Plenty v Counties Manukau, 2:35am – Tasman v Southland, 4:35am

Aviva Premiership – Exeter v Wasps, 3pm – London Irish v Northampton, 3pm

Top 14 – Lyon v Castres, 11:30am, Sky Sports Action – Stade Francais v Toulon, 3:50pm

The Championship – Cornish Pirates v Rotherham Titans, 2:30pm – Ealing Trailfinders V London Scottish, 3pm, Sky Sports Action

----------------------------------------------

SNOOKER

The Yushan World Open (from Yushan, China) runs from September 18-24

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 - 22

----------------------------------------------

TENNIS

ATP Tour Open de Moselle, Monday 18th September to Sunday 24th September in Metz, France

ATP St.Petersburg Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in St.Petersburg, Russia

WTA Guangzhou International Women’s Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Guangzhou, China

WTA Tour Toray Pan Pacific Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Tokyo, Japan

WTA Korea Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Seoul, South Korea

   
 

It is against the law for those under 18 to gamble. Anyone under the age of 18 found to be using the site will have any winnings forfeited and will also be reported to the police. We carry out an electronic age verification check using a third party system on all customers who register with us. For more information please review the rules.

18+ Gamble Aware Logo
© Copyright 2017, baroneracing.ie. All Rights Reserved.